Co z tą opłatą konsumencką.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji tematu.

Z dniem 01.01.2024 weszło w życie rozporządzenie MKiŚ w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami.

Mamy dla Was alternatywę, mamy produkty, których ta opłata nie obowiązuje!

Skontaktuj się z nami — FORMULARZ KONTAKTOWY — a my przygotujemy dla Ciebie odpowiednią ofertę.

Zachęcam do zapoznania się również z opisem poniżej.

Skąd wynika ta opłata ?

05.06.2019 roku wchodzi w życie Dyrektywa Single-Use Plastics (SUP) – w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/904.

W powyższej dyrektywie mamy opisane jasno dalsze kroki, jakie musimy postawić na przełomie najbliższych 5 lat.

1 krok — Ustawa tzw. Anty-plastikowa – Ustawa o zmianie ustawy z dnia 11.05.2001 o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, oraz niektórych innych ustaw (nr UC73) – Zaczyna ona obowiązywać od dnia 24.05.2023 r. – wydaje ją Ministerstwo Klimatu i Środowiska, z dnia 14.04.2023

Obowiązki, jakie wynikają z tej ustawy to:

 • Wprowadzenie oznakowania na kubkach;

Obowiązek opatrzenia widocznym oznakowaniem kubka jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych symbolem „martwego żółwia”

– data wprowadzenia 03.07.2021 r

 • Zakaz wprowadzania do obrotu wybranych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych — przez producenta,

Produkty zakazane można sprzedawać lub mogą być wydawane przez jednostki hurtowe, detaliczne, gastronomiczne do wyczerpania zapasów tych produktów na rynku.

– data wprowadzenia 24.05.2023 r

 • Ustanowienie stawki opłaty konsumenckiej, jakie przedsiębiorca musi pobrać od nabywającego jednorazowe kubki na napoje i pojemniki na żywność wykonane z tworzyw sztucznych lub żywność, bądź napoje pakowane w takie opakowania.

Obowiązek pobierania opłaty przez jednostki handlu detalicznego, handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne oraz jednostki vendingowe od użytkownika końcowego. Określone stawki obowiązują obowiązywać za wydanie 1 sztuki kubka lub pojemnika jednorazowego użytku w tworzywa sztucznego
(Wg Rozporz. Stawki wynoszą 20/25 groszy)

 • Obowiązek prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości w zakresie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (przez jednostki handlowe, jednostki gastronomiczne oraz vendingowe)

Przedsiębiorco, który pobierasz opłatę konsumencką, jesteś zobowiązany do składania sprawozdań w BDO. W o liczbie nabytych i wydanych opakowań jedn. użytku z tworzyw sztucznych oraz uiszczania pobranych opłat do właściwego marszałka województwa (za każdy rok, w terminie do 15.03. po zakończeniu roku)

– data wprowadzenia 01.01.2024 r

 • Obowiązek zapewnienia dostępności dla użytkownika końcowego alternatywnych opakowań wytworzonych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne lub opakowań wielokrotnego użytku.

– data wprowadzenia 01.07.2024 r

Aby przybliżyć dokładniej, o co chodzi w tych Dyrektywach, Ustawach i rozporządzeniach zapraszam do obejrzenia tego filmu nakręconego przez nas.

Oczywiście zachęcam również do zapoznania się z materiałami poniżej.

1. Czym jest opłata konsumencka?

Opłata konsumencka jest to opłata za każdą sztukę opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy. Będące opakowaniami lub napoje, lub żywność pakowana przez tego przedsiębiorcę w te produkty, jest obowiązany do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty lub napoje, lub żywność w tych produktach, zwanej dalej opłatą. Art. 3b ust. 1 uop

2. Od kiedy obowiązuje pobieranie opłaty konsumenckiej?

Obowiązek poboru opłaty konsumenckiej jest od dnia 01.01.2024 roku.

3. Jakie opakowania podlegają opłacie konsumenckiej?

Definicja urzędowa brzmi następująco:

Produkt, który jest w całości lub częściowo* wykonany z tworzyw sztucznych i który nie został przeznaczony, zaprojektowany ani wprowadzony do obrotu tak, aby osiągnąć w ramach jego cyklu życia wielokrotne użycie przez zwrócenie go w celu powtórnego napełnienia lub ponownego użycia do tego samego celu, do którego był pierwotnie przeznaczony  (*nie przewidziano żadnego progu minimalnego dotyczącego zawartości tworzyw sztucznych w produkcie jednorazowego użytku)

i produkty te zostały podzielone na:

 1. kubki na napoje wraz z ich wieczkiem / pokrywką.
 2. pojemniki na żywność stosowane w celu umieszczania w nich żywności, która jest:
 • przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos;
 • zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika;
 • gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie

Patrząc przez pryzmat naszych opakowań, to opłata konsumencka obowiązuje takie opakowania jak:

 • kubki papierowe do napojów zimnych i gorących z oznaczeniem żółwia;
 • kubki papierowe z nadrukiem do napojów zimnych i gorących z oznaczeniem żółwia;
 • kubki rPET do napojów zimnych;
 • miski papierowe na lody z oznaczeniem żółwia;
 • miski do sałatek z oznaczeniem żółwia;

Tam, gdzie na opakowaniu jest oznaczenie żółwia musisz pobierać opłatę konsumencką. ALE również na opakowaniach, na których nie ma tych oznaczeń, ALE są powleczone od wewnątrz tworzywem sztucznym.

Kiedy nie płaci się opłaty produktowej? Kto jest zwolniony z opłaty produktowej ?

Opłaty produktowej nie płaci się tylko wtedy gdy posiadasz opakowania, które W OGÓLE nie zawierają plastiku i masz do tego odpowiedni certyfikat. My jako producent kubków papierowych Karolla mamy takie produkty i odpowiedni certyfikat.

4. Jakiej wartości jest opłata konsumencka od kubka jednorazowego?

Rozporządzenie MKiŚ mówi jasno.

Za kubki do napojów wraz z wieczkiem/ pokrywą — opłata konsumencka wynosi 0,20 zł netto / 1 szt. opakowania

Przepisy określają jasno. Każde opakowanie, które posiada tworzywo sztuczne. Dla ustawodawcy nie ma znaczenia, czy jest to gruby plastik, czy jest to minimalna ilość plastiku. Nawet jeśli jest tylko 4% – 5% plastiku w całym opakowaniu, produkt ma obowiązek być oznaczony znakiem SUP oraz podlega opłacie konsumenckiej.

5. Jakiej wartości jest opłato konsumencka od kubków do lemoniady — czyli od kubków rPET?

Kubki rPET również podlegają opłacie konsumenckiej i również jest to 0,20 zł netto / 1 szt. opakowania

Warstwa tworzywa sztucznego w tym produkcie jest znacząco większa od powleczenia kubka papierowego, a mimo to opłata jest taka sama.

6. Jaka wartość jest opłaty konsumenckiej od miseczki do lodów i miski do sałatek.

Miseczki do lodów są „wciągnięte” w punkt mówiący, że jest to pojemnik na żywność przeznaczony do bezpośredniego spożycia jedzenia na miejscu lub na wynos.

W związku z tym podlega opłacie 0,25 zł netto / 1 szt. opakowania

I ja wiem, że budowa kubka papierowego i miski papierowej jest identyczna, ale ustawodawca jasno określił KUBEK DO NAPOJÓW, a miska papierowa do napojów nie jest.

7. Kto jest ostatecznym, wprowadzającym kubki jednorazowe na rynek?

 • jeśli kupiłeś te kubki od swojego dostawny / od nas /, ale SPRZEDAJESZ kawę w kubku papierowym albo jeśli SPRZEDAJESZ lody w miseczce papierowej, to TY jesteś wprowadzającym dane opakowanie na rynek.

To TY zobowiązany jesteś do tego, aby tę opłatę pobrać od Twojego klienta. I początkiem 2025 oddać ją do Urzędu Marszałkowskiego oraz złożyć odpowiednią deklarację BDO.

 • jeśli kupiłeś te kubki od swojego dostawny / od nas / i rozdajesz kawę w kubku papierowym za darmo. Czyli nie pobierał za to opłaty, to Twój dostawca / my mamy obowiązek tę opłatę pobrać od Ciebie, bo to my jesteśmy wprowadzającym to opakowanie na rynek.

8. Jak ma być zapisana ta opłata na dokumencie sprzedaży i ile wynosi do niej VAT ?

Oznaczenie opłaty na dokumencie możesz zrobić w dwojaki sposób:

1 sposób — jedna pozycja na dokumencie sprzedaży za kawę + druga pozycja za opakowanie

2 sposób — jedna pozycja na dokumencie sprzedaży za kawę + opis, że opłata ta zawiera również opłatę konsumencką. np. kawa latte + kubek = wartość łączna

Co do wartości VAT — to też dość kontrowersyjny temat:

NAJWAŻNIEJSZE, abyś pobrał opłatę, a potem rozliczył się z Urzędem Marszałkowskim.

VAT dla tego opłaty konsumenckiej ma być tej samej wartości procentowej co produkt w nim sprzedawany.

Jeśli w kubku sprzedajemy kawę i jest ona na VAT 23% . W tym przypadku opłata za kubek / opakowanie ma mieć VAT 23%.

Jeśli w kubku / misce sprzedajemy produkt mleczny. Produkt mleczny obowiązuje VAT 8% to i kubek / miska / opakowanie ma podlegać VAT 8%.

Na chwilę obecną wysłaliśmy prośbę o interpretacje do Urzędu Skarbowego. Chcemy jasno wiedzieć, jak interpretować dokładnie te przepisy.

Czy te wartości za opłatę konsumencką, którą oddamy do Urzędu Marszałkowskiego, będą naszym kosztem, czy dochodem?

/*notatka pisana na dzień 09.01.2023/

9. WAŻNE !!! – Mamy dla Was alternatywę !

W swojej ofercie posiadamy i kubki papierowe i miski papierowe, które nie podlegają tej opłacie. Jako producent kubków KAROLLA, posiadamy oryginalny certyfikat. Po zakupie u nas produktów BIO i otrzymaniu certyfikatu nie będziesz musiał pobierać tych opłat. My również od Was nie będziemy pobierać tych opłat.

Czy zastanawiasz się jak ominąć opłatę konsumencką? Wystarczy, że zamówisz kubki papierowe u nas, u producenta kubków papierowych Karolla z odpowiednim certyfikatem i nie będziesz podlegał tej opłacie.

Zapraszam do kontaktu, FORMULARZ KONTAKTOWY

Napisz do nas, a my przygotujemy dla Ciebie wycenę.

Podobne wpisy