Kubki papierowe i nowe przepisy. W związku z wejściem nowej opłaty konsumenckiej, która obowiązuje od 01.01.2024 r.  każdy, kto używa kubków papierowych, zastanawia się, o co w tym wszystkim chodzi.

Czy ja, mając kubki papierowe do napojów, muszę płacić / pobierać tę opłatę konsumencką? Przecież kubki PAPIEROWE to papierowe, a nie plastikowe.

A no właśnie. Jak się okazuje, to nie jest taki oczywisty temat.  🙂 I odpowiedzi nie są takie oczywiste i jednoznaczne. 🙂

Może zacznę od najprostszego pytania.

Czy kubki papierowe nie są papierowe ?

Kubki papierowe są PAPIEROWE, ale w środku muszą być powleczone czymś, dzięki czemu nie przeciekają i nadają się do napojów. Gdyby nie musiały być niczym powleczone, wtedy do tworzenia kubków papierowych, moglibyśmy użyć każdego rodzaju papieru. Do produkcji kubków papierowych jest potrzebny odpowiedni papier + właśnie omawiane powleczenie.

Kubki papierowe w standardzie powleczone są od środka powleczenie PE, czyli polietylen. Choć warstwa tego PE w kubkach papierowa jest minimalna w porównaniu do kubków plastikowych, to mimo wszystko jest powleczenie z tworzywa sztucznego.

Kubki papierowe standardowe, które mają powleczenie PE, muszą być oznakowane znakiem SUP — nieżywy żółw.

Wszystkie takie kubki z tym oznaczeniem żółwia podlegają opłacie konsumenckiej.

Idźmy dalej.

Czy kubki, które nie posiadają oznaczenia żółwia, podlegają pod opłatę konsumencką?

To czy te kubki podlegają tej opłacie, czy nie, nie świadczy żółw na tym kubku tylko powleczenie wewnętrzne.

Jeśli posiadasz na magazynie kubki bez tego żółwia i nie wiesz, czy kubki są powleczone PE, to masz dwa rozwiązania:

1 rozwiązanie — pobierać opłatę konsumencką, a potem rozliczyć się do Urzędu Marszałkowskiego,

albo

2 rozwiązanie — poproś swojego dostawcę o wydanie certyfikatu do Twojego zakupu. Nie ważne, że te kubki kupiłeś rok czy 2 lata temu. Każdy dostawca ma obowiązek na Twoją prośbę wysłać Ci taki certyfikat.

I jeśli wybierasz rozwiązanie 2. Otrzymasz certyfikat od swojego dostawcy, to w nim jasno będzie napisane, czym ten kubek jest powleczony od wewnątrz.

Jeśli masz problem z odczytaniem tego certyfikatu, nie ma problemu w tym, abyśmy to my Ci w tym pomogli.

Skontaktuj się z nami FORMULARZ KONTAKTOWY.

A my Ci wskażemy, gdzie jest taki opis w certyfikacie oraz co z niego wynika. Czy musisz pobierać tę opłatę, czy nie musisz.

Jeśli kupujesz kubki, a Twój dostawca sprzedaje Ci kubki bez żółwia, poproś o certyfikat.

Oczywiście nie musisz tego robić. Możesz kupić kubki bez oznaczenia i nie pobierać opłaty konsumenckiej.

Pamiętaj jednak, że to Ty będziesz podlegał kontroli i to Ty musisz wiedzieć, na jakiej podstawie nie pobierasz tej opłaty.

Jeśli kupuje kubki, na których jest napisane „bez plastiku”. „100% plastik free”. Zielone listki, BIO to czy opłata konsumencka mnie obowiązuje?

PAMIĘTAJ! To, co jest napisane na kubku, czy nadrukowane nie ma znaczenia. Najważniejsze jest wewnętrzne powleczenie, a tego sam „na oko” nie sprawdzisz.

Oczywiście super, że ktoś ma takie nadruki na kubkach. Bardzo się cieszę, że wreszcie ekologia będzie miała jakieś odbicie również w branży opakowaniowej.

Poproś o certyfikat! 🙂 Skoro nadruki na kubeczku sugerują, że są ekologiczne i bez plastiku to w certyfikacie powinno być tego odwzorowanie.

No i pytanie, na które wielu z Was chce uzyskać odpowiedź.

Gdzie kupić kubki papierowe, które nie podlegają opłacie konsumenckiej? Gdzie kupie kubki papierowe bez plastiku z certyfikatem?

Na pewno takie kubki możesz kupić u nas. Producent kubków Karolla już od 3 lat w swojej ofercie ma kubki papierowe, które nie posiadają powleczenia z plastikiem. A powiem więcej producent kubków Karolla ma oryginalny certyfikat na poświadczenie swoich słów.

Zapraszam do kontaktu FORMULARZ KONTAKTOWY.

Napisz jakimi kubkami papierowymi jesteś zainteresowany.

  • Czy interesują Cię kubki papierowe do kawy, czyli do ciepłych napojów,
  • Czy może kubki jednorazowe papierowe do zimnych napojów.
  • Jaka pojemność kubków Cię interesuje

My skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy idealne rozwiązanie dla Ciebie. Kubki papierowe bez dodatkowych opłat.

Zapraszam do kontaktu FORMULARZ KONTAKTOWY.

Podobne wpisy