Zobacz wszystko co jest związane z przygotowaniem grafiki do druku.

Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać to jest kilka opcji:

  1. Znajdź grafika, który przygotuje Ci projekt graficzny według Twoich wizji;
  2. Możesz nam podesłać to co posiadasz /logo, grafikę/ napisać nam co mamy z tym zrobić – wtedy Twój opiekun handlowy skontaktuje się z Tobą i powie co możemy dokładnie zaproponować.

Nic się nie bój to my jesteśmy tutaj od pomocy w sytuacjach bez wyjścia 🙂

Po pierwsze – nie koniecznie musi coś kosztować 🙂 Jeśli podeślesz nam logo, powiesz jaki ma być kolor tła i gdzie to logo ma być – to jest duże prawdopodobieństwo, że grafikę będziesz mieć za 0 zł

Po drugie – skontaktuj się z działem handlowym / lub swoim bezpośrednim opiekunem handlowym/ opisz co masz, i co chcesz uzyskać – wtedy więcej szczegółów co możemy zrobić dla Ciebie i za ile otrzymasz od handlowca.

Każdą siatkę do nałożenia grafiki znajdziesz w zakładce MATERIAŁY DO ŚCIĄGNIĘCIA.

Tam są siatki pod każdy produkt, który proponujemy.

Każdy produkt ma swoją siatkę. A więc przed przystąpieniem do projektowania grafiki, najpierw musisz określić, którą pojemnością będziesz zainteresowany.

Jak już wybierzesz odpowiednią pojemność, bądź kilka pojemności, to wtedy od razu będziesz wiedział, po którą siatkę sięgnąć.

Dlaczego każdy kubek ma swoją siatkę? A no dlatego, że każdy z nich ma inną krzywiznę konta. I jeśli przygotujesz grafikę na siatce np. do kubka 250 ml, a potem będziesz chciał ją dopasować do kubka 400 ml to Ci się nie uda. Będzie wszystko krzywo i będziesz niepotrzebnie „rzucał zaklęcia” 😉

NAJWAŻNIEJSZE – odpowiednia pojemność = odpowiednia siatka

Każdą siatkę znajdziesz w zakładce MATERIAŁY DO POBRANIA

Abyśmy mogli bez problemu wydrukować Waszą grafiką potrzebujemy plik w formacie albo cdr. albo ai. albo pdf. otwarty. Państwo nakładają grafikę na siatkę, którą my przed drukiem musimy odseparować od reszty grafiki. Do druku, idzie jedynie Wasza grafika bez siatek, dlatego też musimy mieć możliwość odseparowania Waszej grafiki od siatki. W resztę grafiki, którą otrzymaliśmy od Państwa nie ingerujemy.

Aby odpowiednio przygotować grafikę, należy całość przygotować na siatce, która jest łukiem. Kubek papierowy jest owalny i do tego jeszcze stożkowy. Dlatego też aby grafika na zmontowanym już kubku była prosta (dla naszego oka), to na płasko musi być przygotowana właśnie po łuku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie grafiki, aby po otrzymaniu kubka nie okazało się, że napis nam się „smuci”, a graficzną postać ściąga w lewo 😉

Ilość kolorów jaką możecie użyć jest nieograniczona. Ilość kolorów i odcieni może być dowolna i nie wpływa to na końcową wycenę. A więc jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia 🙂 Drukujemy w przestrzeni kolorystycznej w barwach CMYK.

TAK jest możliwość druku w kolorystyce PANTON, ale jest to opcja dodatkowo płatna. Przy przesyłaniu grafiki do opiekuna handlowego musisz zaznaczyć o jaki KONKRETNIE panton Ci chodzi, abyś otrzymał KONKRETNĄ wycenę.

Na każdej siatce graficznej widnieje taka informacja:

Kolorystyka na produkcie końcowym może się różnić +/- 15%

Dlaczego tak się może zadziać:

  1. używamy trzech rodzajów druku – druk fleksograficzny, druk offsetowy i druk cyfrowy. W każdym z tych druków jest inny rodzaj druku, używane są inne farby oraz inny sposób nakładania tych farb.
  2. rodzaj druku jest wybierany przez nas w zależności od ilości prac drukarskich oraz ilości zamawianego asortymentu. Może się okazać, że zamówiliście 3 pojemności i jedna z nich będzie drukowana inna metodą, niż te 2 i powstanie rozjazd kolorystyczny, którego nie przeskoczymy;
  3. wydruki po między partiami, również mogą się różnić – jest to spowodowane tymi samymi czynnikami co powyżej: czyli w styczniu drukowaliśmy Wasz projekt offsetowo, a teraz wydrukujemy cyfrowo, albo w styczniu drukarnia miała farbę z jednej partii, a teraz ma ten sam odcień farby ale z innej partii.

Chcąc być fair w stosunku do Was chcemy, o tym jasno i klarownie uprzedzić, aby potem nie było przykrych informacji, że dostaliście kubek np. ciut ciemniejszy niż ostatnio.

Takie odchylenia kolorystyczne mogą wystąpić ZAWSZE i WSZĘDZIE jeśli ktoś Was o tym nie informuje to albo tego sam nie wie, albo chce coś przed Wami ukryć.

WAŻNE – to też nie jest tak, że zamówicie kubki czerwone, a dostaniecie zielone 🙂 to nie o takie odchylenia kolorystyczne chodzi.

np. czerwone kubki mogą raz być krwisto czerwone, a drugim razem wyjdą bledsze, albo odcień będzie bardziej śliwkowy – ale nadal będzie to kolor czerwony

Oczywiście, że jest to możliwe. Każdy z monitorów ma swoje ustawienia i nie możemy kolorów z monitora porównywać 1:1 do wydrukowanych już przedmiotów. Proszę swój projekt otworzyć na 2 komputerach i telefonie – sami się przekonacie, że każdy monitor pokazuje ciut inny odcień kolorystyczny. Dlatego też my, bazujemy na konkretnych składowych kolorystycznych bo „KAWA Z MLEKIEM” to nie kolor 😉 , a ciut jaśniejszy również nie jest naszym wyznacznikiem.

Przesunięcie linii poziomych na łączeniu owijki może być +/- 3 mm, jest to spowodowane procesami produkcyjnymi.

Oczywiście staramy się aby wszystko było w punkt, ale to jest prawie nieosiągalne 🙁

Jest kilkanaście procesów, za nim powstanie kubek jaki Wy otrzymujcie, każda z maszyn ma swoje drgania, których nie jesteśmy stanie wyeliminować do 0.

TAK, jak najbardziej na szablon kubka możecie dokładać kody QR. Musicie jedynie, przy projektowaniu grafiki, pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • kubek jest formą owalną i Wasz kod QR musi mieć odpowiedni rozmiar. Po wydrukowaniu i zmontowaniu kubka kod QR nie może być za mały i nie może być za duży – wtedy nie będzie działać.
  • kod QR powinien być przygotowany jako grafika wektorowa – dzięki temu będzie czytelnie wydrukowany i na pewno będzie działał. Może być również przygotowany w formacie bit mapy, ale wtedy musi mieć minimum 300 dpi

Ale NAJWAŻNIEJSZĄ rzeczą, jaką należy wykonać aby przekonać się czy jest odpowiednia wielkość kogu QR i czy kod działa jak należy, jest odpowiednie sprawdzenie grafiki.

Jak to zrobić znajdziecie w następnym pytaniu.

Najprostszym sposobem, w jaki można sprawdzić czy grafika jest dobrze przygotowana jest:

  • otworzyć grafikę w skali 1:1
  • wydrukować grafikę na zwykłej drukarce domowej/firmowej
  • wyciąć owijkę wzdłuż czerwonej linii (obszar nadruku)
  • skleić powstałą owijkę wzdłuż żółtej pionowej linii (miejsce klejenia)
  • powstał nam zewnętrzny kształt kubka

Gdy już mamy prototyp zewnętrznej ścianki kubka widzimy czy:

  1. grafika na kubku jest odpowiedniej wielkości;
  2. rozstaw grafiki jest na odpowiednią długość, szerokość;
  3. wielkość czcionek jest OK;
  4. grafika jest czytelna;
  5. nie ma literówek w tekście
  6. czcionki i grafika jest ułożona równo – nie ucieka nam w uśmiech, ani w smutek;
  7. kod QR dodany do grafiki jest odpowiedniej wielkości, jest czytelny i czy działa

Jeśli wszystko nam się podoba i jest OK, wtedy akceptujemy grafikę, bądź mogą Państwo nanieść poprawki na przygotowaną wizualizację, aż do uzyskania efektu jaki Państwo oczekują.

Niestety nie ma takiej możliwości. Kubek od środka jest powleczony warstwą barierową, aby kubek nie przeciekał. Powleczenie papieru tą barierą, odbywa się na etapie produkcji papieru w papierniach i nadruk od tej strony jest niemożliwy.

TAK, jak najbardziej możecie umieścić, na zewnętrznej ściance, oznaczenia pojemności na swoich szablonach graficznych pod druk.

Jak to zrobić aby oznaczenia te były prawidłowe?

  1. zamów u nas próbki kubków, które Cię interesują;
  2. jak otrzymasz kubki, zalej je taką ilością wody, jaką chcesz mieć miarkę;
  3. aby czynność ta była dokładna, proponuję użyć strzykawki, która posiada skrupulatna miarkę;
  4. po zalaniu odpowiedniej ilości płynu – oznacz sobie na kubku dokąd sięga płyn;
  5. od dołu kubka linijką zmierz do jakiej wysokości jest płyn;
  6. mając już odpowiednią „wysokość” płynu, można przygotować odpowiednią siatkę pod dany kubek.