Kubek papierowy, plastikowy, czy ze styropianu? Rodzaje kubków jednorazowych

 

Kubek. Czy ktoś z Was kiedyś zastanawiał się nad znaczeniem tego słowa? Przecież ono jest tak oczywiste, że tu nie ma o czym myśleć. 🙂 No i w sumie, to się z tym zgadzam. Patrząc ogólnie, kubek jest to naczynie kuchenne służące do picia. Ale czy to jest na prawdę takie proste? Co warto wiedzieć o tym z pozoru tak banalnym naczyniu? Jakie rodzaje kubków jednorazowych wyróżniamy?

Rodzaje kubków jednorazowych

Kubki, z których każdy z nas korzysta codziennie możemy podzielić biorąc pod uwagę kilka kryteriów:

 • Z jakiego materiału jest wykonany kubek?
 • Do jakich napojów ma być użytkowany kubek?
 • Czy ma to być kubek tylko do picia, czy ma mieć również inny, ukryty przekaz?
 • Czy to ma być kubek codzienny, czy na szczególne okazje?

Jak widać nawet z kubkiem to nie takie “hop siup”. A no właśnie, u nas w branży kubków jednorazowych, również nie jest to taki prosty temat. 🙂 Na rynku, na którym działam mamy kilka rodzajów kubków jednorazowych. Każdy z nich ma swoich faworytów albo ze względu na budżet, ich wykonanie lub też prestiż.

Najbardziej prestiżowy i na topie materiał w chwili obecnej to papier, który ma mnóstwo zalet.

Kubki papierowe są ekologiczne i nadają się w 100% do recyklingu. W dobie EKO jest to produkt jak najbardziej wiodący. Każdy kto martwi się naszym światem, powinien skorzystać właśnie z tego rozwiązania.

Kubki plastikowe były zawsze tańszą alternatywą do kubków papierowych. Ich jakość i wykonanie budzi we mnie mieszane uczucia. 🙂 Jeśli ma to być sztuka dla sztuki, no to sam produkt w sobie jest OK, ale czy na pewno tylko o to chodzi? W dalszej części przekonasz się, dlaczego warto zastanowić się jednak nad kubkiem papierowym.

Pozostaje wspomnieć jeszcze o kubkach styropianowych. Ja mam tylko jeden komunikat pod tymi kubkami. Są toksyczne. Sam w sobie styropian nie jest zły. Ma bardzo dużo zastosowań w innych branżach. Ale nigdy nie używajmy go do gorących napojów. Dlaczego? Przeczytasz w dalszej części artykułu. Jak widać, kubek kubkowi nie równy. Pić można z każdego, ale czy na pewno warto?

Kubki papierowe jednowarstwowe

ZALETY:

 • cena;
 • forma reklamy;
 • szerokie zastosowanie.

WADY

 • przeznaczone do zimnych napojów.

A teraz ciut szerzej. 🙂

CENA

Kubek papierowy jednościankowy jest produktem tanim. Dlaczego? A no dlatego, że ma jedną ściankę. Nie ma dodatkowej ochrony zewnętrznej. Cena kubka jest powiązana również z prostotą produkcji oraz czasem, jaki jest potrzebny do jego wyprodukowania.

FORMA REKLAMY

Ponieważ każdy z nas uwielbia iść z duchem czasu, to każdy z nas lubi się zareklamować. 🙂 Takie czasy, że reklama jest dźwignią handlu. Na zewnętrznej ściance kubka, jest możliwość wykonania nadruku. Może to być hasło reklamowe, dane adresowe, czy cokolwiek wpadnie nam do głowy. Jest to tak zwany budżetowy kubek reklamowy, idealny dla firm, które mają ograniczone fundusze na autopromocję.

SZEROKIE ZASTOSOWANIE

Jednowarstwowy kubek z papieru może być używany do wydawania soków w barach szybkiej obsługi lub też w pokojach hotelowych, jako tak zwany kubek łazienkowy. Mamy również kubki vendingowe, które można zauważyć w dystrybutorach z wodą na lotniskach, czy zakładach usługowych. Kubki jednościankowe są również używane do podawania wody na biegach i maratonach ulicznych.

PRZEZNACZONY DO ZIMNYCH NAPOJÓW

To, co tworzy ten kubek tanim, niestety jest minusem przy zastosowaniu go do produktów gorących. Poprzez to, że ma on jedną ściankę bez żadnej dodatkowej ochrony, jest możliwość oparzenia się. Kawa, herbata przeważnie mają ponad 90°C, więc kubek jednościankowy w bardzo szybkim tempie nagrzeje się od płynu ze środka. Oczywiście stwierdzenie, że coś parzy jest subiektywną oceną. Ja jednak trzymam się swojego zdania. Kubek jednościankowy = kubek przeznaczony do zimnego napoju.

Kubki papierowe dwuwarstwowe

ZALETY:

 • kubek do napojów gorących;
 • barwny i soczysty nadruk;
 • nieograniczona forma reklamy;
 • szerokie zastosowanie.

WADY

 • brak (hmm naprawdę szukałam i nie znalazłam wad).

KUBEK DO NAPOJÓW GORĄCYCH

Kubki papierowe dwuściankowe to jest najlepsza opcja do napojów gorących. Czy to będzie kawa, herbata, czy grzaniec nie ma opcji, aby oparzyć swoje dłonie. 🙂 A nawet powiem więcej, zimą można przyjemne ogrzać zmarznięte dłonie bez gwałtownej zmiany temperatury kubka.

W związku z tym, że kubek jest przeznaczony szczególnie do napojów gorących, nie ma przeszkód aby używać go również do napojów zimnych. Nie ma sensu kupować dwóch rodzajów kubka, jednościankowego i dwuściankowego. Jeśli chcesz podawać zimne i gorące napoje, zainwestuj w jeden rodzaj – podwójna ścianka. Po co niepotrzebnie przepłacać?

BARWNY I SOCZYSTY NADRUK

Dzięki budowie kubka dwuściankowego, nadruk wykonywany jest na zewnętrznej ściance. Druga ścianka wykonywana jest z papieru przeznaczonego stricte do nadruków. Ma odpowiednią chłonność, dlatego też nałożone kolory są ślicznie soczyste i odpowiednio wybarwione. Plus do tego dochodzi lakier, do wyboru błyszczący lub matowy.

NIEOGRANICZONA FORMA REKLAMY i SZEROKIE ZASTOSOWANIE.

Kubki papierowe dwuściankowe możemy spotkać w wielu miejscach. Każdy z nas kojarzy je przede wszystkim z kawą na stacji benzynowej. I to dobre skojarzenie. 🙂 Kubki dwuściankowe są również modną formą reklamy na targach branżowych i eventach. Firmy, którym zależy na prestiżu, proponują swoim klientom odwiedzającym ich stanowisko kawę w firmowym kubku papierowym. Często również można znaleźć nasze kubki dwuściankowe w bankach i w zakładach fryzjerskich. Elegancki i nowoczesny produkt, w sam raz na stylową reklamę.

Kubki plastikowe

ZALETY:

 • cena – są tanie.

WADY

 • kiepskie w wykonaniu;
 • cienkie i szeleszczące;
 • przeznaczone tylko do zimnych napojów;
 • brak możliwości nadruku;
 • brak możliwości reklamy na ich powierzchni.

CENA

Co fakt, to fakt. Kubki plastikowe są najtańsze z wymienionych. Ich cena (niska) jest adekwatna do ich wykonania. Coś, za coś. Ja za nimi nie przepadam. Myślę, że każdy z nas miał z nimi kiedyś do czynienia. Czy pamiętacie sytuację? Nie? A no właśnie. Sami widzicie, że nie ma sensu sobie nimi głowy zawracać.

Kubki styropianowe

ZALETY:

 • brak.

WADY

 • szkodliwe dla zdrowia;
 • brak możliwości nadruku;
 • brak możliwości reklamy na ich powierzchni.

Polistyren (PS), czyli styropian. Podczas używania opakowań ze styropianu w połączeniu z gorącym płynem, badacze zauważyli szkodliwy wpływ na układ hormonalny. Ponadto PS działa negatywnie na układ pokarmowy i niszczy wątrobę. Może powodować objawy ze strony układu nerwowego, od bólu głowy, po rozkojarzenie i dezorientację. Myślę, że po tym co napisałam powyżej nie ma sensu ciągnąć dalej tematu o kubkach styropianowych.

Sami widzicie, kubki jednorazowe to nie jest taki zwykły produkt. Każdy z nich jest inny i każdy z nich może przypaść do gustu innym osobom. Najważniejsze, że mamy taki duży wybór. Sami decydujemy do czego jest nam potrzebny kubek i który z nich dla nas jest najlepszy. Jeśli nie jesteś przekonany, który kubek papierowy będzie odpowiedni dla Ciebie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś napisał lub  zadzwonił. Z ogromną przyjemności będziemy mogli doradzić Ci, bazując na naszym 10-letnim doświadczeniu. 🙂

W ramach ciekawostki warto dodać, że historia kubka papierowego rozpoczęła się w 1907 roku, gdy Lawrence Luellen po raz pierwszy zainteresował się papierowym kubkiem do picia. Opracował on automat do wody z jednorazowymi kubkami oraz zapoczątkował proces edukacji społeczeństwa na temat korzyści zdrowotnych wynikających z używania kubków jednorazowych.

Sami widzicie naprawdę, WARTO używać kubków jednorazowego użytku delektując się wodą, kawą, herbatą lub innym pysznym napojem.

Kubki papierowe białe dostępne są w naszym sklepie 🙂

Podobne wpisy